קורס הכשרה ליישום מערכת PIVOT  

כוחה של רווחה ככלי טיפולי ובהתמודדות עם אתגרים וקידום השתתפות של אנשים המתמודדים עם מצבי פגיעות

מערכת PIVOT היא מערכת שלמה לקידום רווחה והשתתפות של אנשים במצבי פגיעות שונים כמו: נכויות, לקויות התפתחותיות, מחלות וקשיים. מטרתה של המערכת היא לעזור לאנשים אלה ולשותפי הטיפול שלהם להיות ברווחה ולתפקד באופן מיטבי בהתאם ליכולותיהם.

ייחודה של המערכת הוא בכך שבאמצעותה ניתן לסייע בטיפול באנשים שאינם יודעים לדבר, לתקשר ולדווח אודות עצמם. בעזרת המערכת, ניתן לפתור בעיות קשות ומורכבות כמו: פגיעה של אנשים בעצמם ובסביבתם, התנהגויות לא מתאימות, באמצעות מתן מענה לצרכים, כך שמלכתחילה ניתן למנוע את אותן התנהגויות. בנוסף המערכת מסייעת בשיפור השתתפותם של אנשים במצבי פגיעות – בסדר היום ובמשימות חיים שונות.

הנה חלק ממה שלומדים בקורס PIVOT:

ü      הכרת מערכת ייחודית וחדשנית, המאפשרת התערבות יעילה במצבים אקוטיים וכרוניים

ü      מתן מענה מועיל לאתגרים והתנהגויות מורכבות 

ü      רכישת ידע בהבנת התנהגויות שאינן מילוליות

ü      זיהוי מצבי מצוקה והפיכתם למצבי רווחה

ü      הרחבת הידע בנושאי העסקה והשתתפות ובניית סדר יום מותאם ליכולותיו ולצרכיו של המטופל והמסגרת

הקורס מיועד לכל עובדי השיקום, המקצועיים והסמך מקצועיים המעוניינים לרכוש כלים וידע לשפר את הרווחה וההשתתפות של האדם ושל סביבתו.

בקורס תקבלו כלים מדויקים, ממוקדים ומעשיים אותם תוכלו ליישם בעבודתכם ובחייכם האישיים כבר מהמפגש הראשון  !!!

מבנה הקורס: הקורס יתקיים בימי שלישי, אחת לשבוע, בין השעות 9.30-15.00, בקריה האקדמית אונו החל מה 7.5.19, למשך 8 מפגשים.

משתתפים: הקורס מיועד ל-30 עובדי שיקום, מקצועיים וסמך מקצועיים.

דרישות הקורס

  • נוכחות חובה ב 90% מהשיעורים.
  • השתתפות פעילה בדיונים ובתרגולים בכיתה
  • הגשת תרגילים על פי דרישה
  • הגשת עבודה מסכמת בקורס

 

תנאי קבלה

·         עובד שיקום מקצועי או סמך מקצועי בכל אחד מהתחומים במערך השיקום של בריאות הנפש בקהילה.

·         בוגר 12 שנות לימוד לפחות.

·         עובד בפועל במשך 3 חודשים לפחות.

·         במידה ולא מסיים את חובותיו לקורס, לא יוכל להשתתף בקורס אחר בביה”ס לשיקום עד שלא ישלים את חובותיו כנ”ל.

·         העובד המשתתף בקורס מחוייב בהמשך עבודה של שנה לפחות מסיום הקורס בשרות שיקומי כלשהו במערך השיקום בבריאות הנפש בקהילה. עם עזיבת מקום העבודה השיקומי בטרם חלפה שנה לפחות מסיום הקורס, יידרש להחזיר את סכום מימון הקורס ששולם על ידי משרד הבריאות

הנה מה שאנשים אומרים על מה שקיבלו מהכשרת PIVOT

·         השינוי שעברתי בעקבות הקורס- שינוי תפיסתי מהכוון של ניתוח התנהגות של הדיירים, לאו דווקא מההיבט של דחיית והרחקת ההפרעה אלא הסתכלות על מה האדם צריך עכשיו- מה יכול להביא לו להקלה ותחושה טובה ומן הסתם ההשלכה של זה תהיה העלאת התפקוד או מילוי המטלה שנדרש לעשות וזאת לאחר שהכרתי שביכולתו לעשות זאת.

·         השפה המקצועית השתנתה, ההבחנה בין המושגים עושה סדר בראש. ערכנו תכניות התערבות לצורך החזקה, לצורך שמירה והגנה עבור 3 דיירים. ערכנו חשיבה עם הדיירים באשר לשינויים שניתן לערוך בסביבה, כך שתעוצב באופן שתואם את הצרכים ואת סוגי ההשתתפות השונים. התפיסה כלפי הדיירים משתנה ומתעצבת. יש פחות מצבים של חוסר אונים.

·         השינוי העיקרי שעברתי בעקבות הקורס הוא – דרך ההסתכלות על חלק מהדיירים ה"גולמיים" במסגרת. אני מצליחה יותר לראות ולהבין את דרך התנהלותם ולמה הם זקוקים כדי לקבל רווחה.

·         בעקבות הקורס קיבלתי דרך הסתכלות שונה על האוכלוסיה איתה אני עובדת. למדתי דרכי עבודה שונות. הקורס מאפשר לצעוד צעד אחורה מהשיטות המוכרות ומלמד לנסות להסתכל ולפעול בצורה שונה. הקורס נותן אפשרויות שונות שלא היו בארסנל הכלים הקודם שלנו לעבודה עם הדיירים, בעיקר ה"קשים" ביותר.

·         כשלאדם יש תחושת רווחה הוא יכול למצות את יכולותיו וכישוריו. התחלתי לשים לב לרווחה של המתמודדים. יש לי הסתכלות שונה על תגובות של המתמודדים. במקום לראות אותם כמטריחים אני בודקת מה אמצעי ההחזקה שיכול לעזור להם.

·         השינוי שעברתי בעקבות הקורס: התחלנו לדבר בצוות על רווחה, שינוי בתקשורת מול הדיירים של ההוסטל, פחות שיפוטיות כלפי סיטואציות מסוימות וחשיבה מחוץ לקופסא.

·         השינוי שעשינו במסגרת שלנו: התחלנו לבנות פינות החזקה- כמו בניית אוהל מבמבוק בגינה. בסופ"ש כשאין פעילויות התחלנו תהליך החזקה: צביעה, מנדלות, שחמט, בינגו, הליכה.

·         אימצתי את הגישה הלומדת את הדייר ביחד עם הצוות כבסיס למציאת פתרונות ואמצעים מתאימים לו/לה.


עלות הקורס

עלות למשתתף - 675. השתתפות משרד הבריאות - 1500